2015 FFA Leadership Contest Results

DISTRICTS:

  • Junior High Conduct of Meetings - 2nd Place Silver- President Trenton Grady, VP Morgan Kirchmeier, Sec. Remy Rogers, Treas. Danielle Russell, Rep. Macaila Bell, Sent. Raelynn Frey, Adv. Brooklyn Bahr
  • Creed Speaking - 3rd Gold: Payton Klingman
  • Creed Speaking - 4th Silver: Peyton Metheringham
  • Greenhand Conduct of Meetings - 1st Gold: Caitlin Henne, Emmy Dyer, Gracie Newland, Madelyn Heisler, Maddie Camburn, Destiny Brown, Madelyn Kidder, Kassondra Higelmire, Rebeccah Wixson,
  • Greenhand Conduct of Meetings - 4th Silver : Dylan Neelis, Jordyn Davis, Noah Baxter, Carrie Creger, Kayle Brenke, Mary Stephens-Pauley, Joey Pullen
  • Greenhand Public Speaking - 2nd Gold: Kay Ramond
  • Parliamentary Procedure - 2nd Silver: Carly Claugherty, Ryley Dykstra, Keeley Church, Emily Branstetter, Jenna Crites, Devin Brown
  • Agricultural Issues - 1st Gold: Samantha Wagner, Brian Austin, Dakota Rogers, Briana Church, Adriana Lucas, Chase Mead
  • Demonstration - 4th Silver: Jacob Rybicki, Eric Parr
  • Job Interview - 4th Gold: Sarah Siscoe
  • Job Interview - 11th Silver: Tyler Tyszko
  • Prepared Public Speaking - 3rd Gold: Daniel Brown
  • Prepared Public Speaking - 5th Gold: Amanda Wiel
  • Extemporaneous Speaking - 6th Silver: Shay Kirchmeier
  • Extemporaneous Speaking - 5th Silver: Savannah Underhill

REGIONALS:

  • Junior High Conduct of Meetings - 4th Silver: President Trenton Grady, VP Morgan Kirchmeier, Sec. Remy Rogers, Treas. Danielle Russell, Rep. Macaila Bell, Sent. Raelynn Frey, Adv. Brooklyn Bahr
  • Greenhand Conduct of Meetings - 1st Gold: Caitlin Henne, Emmy Dyer, Gracie Newland, Madelyn Heisler, Maddie Camburn, Destiny Brown, Madelyn Kidder, Kassondra Higelmire, Rebeccah Wixson,
  • Greenhand Public Speaking - 3rd Silver: Kay Ramond
  • Parliamentary Procedure - 2nd Silver: Carly Claugherty, Ryley Dykstra, Keeley Church, Emily Branstetter, Jenna Crites, Devin Brown
  • Agricultural Issues - 2nd Gold: Samantha Wagner, Brian Austin, Dakota Rogers, Briana Church, Adriana Lucas, Chase Mead

STATE:

  • Contests:
    • Greenhand Conduct of Meetings -STATE CHAMPIONS, Gold: Caitlin Henne, Emmy Dyer, Gracie Newland, Madelyn Heisler, Maddie Camburn, Destiny Brown, Madelyn Kidder, Kassondra Higelmire, Rebeccah Wixson
    • Parliamentary Procedure - 10th, Bronze: Carly Claugherty, Ryley Dykstra, Keeley Church, Emily Branstetter, Jenna Crites, Devin Brown
    • Agricultural Issues - 10th, Silver: Samantha Wagner, Brian Austin, Dakota Rogers, Briana Church, Adriana Lucas, Chase Mead
  • Awards:
    • Outstanding Junior Awards - Joe Taylor, Shalene Kirchmeier, Eric Parr, Blythe Carrier-Hagerman, Brittzen Heisler, and Brandon Hamilton
    • State FFA Degrees - Brian Austin (STATE SILVER AWARD), Samantha Wagner, Daniel Brown, Dakota Rogers, Adriana Lucas, Lennon Robinson, David Rundquist, Warren McMurtrie, Briana Church, Amanda Wiel, Brianna Talbot, Sarah Siscoe, Savannah Underhill, Quentin Nace, Amber Lucas, Chase Mead, Kristian Speer, Lindsey Cockroft
    • Agriscience Fair -
      • Daniel Brown and Bree Talbot - STATE CHAMPIONS, Gold
      • Amanda Wiel - 2nd place, Silver
      • Caitlin Henne - STATE CHAMPION, Gold
      • Eric Parr - 5th place
      • Kody Brown and Ashley Dittis - 4th place
      • Tyler Tyszko - STATE CHAMPTION, Gold
      • Caitlin LaRoque and Sheree Halsey - STATE CHAMPIONS, Gold
    • State FFA Band - Amber Lucas, Dylan Neelis, Dustin Farley
    • State Choir - Sarah Siscoe
    • Academic Excellence Awards -
      • Gold: Daniel Brown, Amanda Wiel, Amber Lucas, Brianna Talbot, Samantha Wagner
    • Proficiency Awards - Amanda Wiel (Sheep Production - Silver), Brittzen Heisler (Sheep Production - Bronze), Samantha Wagner (Beef Entrepreneurship - Silver), Adriana Lucas (Beef Entrepreneurship - Silver)
    • Delegates - Chapter Officers
    • National Chapter - Gold Rating, Top 10 in Michigan, 2015 Superior Chapter Award
    • Food For America - State Award
    • BOMC - State Awards

  • 2004 Leadership Contest Results
  • 2005 Leadership Contest Results
  • 2006 Leadership Contest Results
  • 2007 Leadership Contest Results
  • 2008 Leadership Contest Results
  • 2009 Leadership Contest Results
  • 2010 Leadership Contest Results
  • 2011 Leadership Contest Results
  • 2012 Leadership Contest Results
  • 2013 Leadership Contest Results
  • 2014 Leadership Contest Results
Springport Agriscience Program, 300 W. Main St., Springport MI 49284
Phone: (517)857-3475, Fax: (517)857-3251, Email: megan.merrill@springportschools.net
Instructors: Megan Merrill and Pat Henne